Wręczenie "Strojeckich siynd" 2020

Witam Państwa bardzo serdecznie

Służyły ludziom od tysięcy lat. Pomagały przy budowie muru chińskiego oraz budowie piramid w Egipcie.  Były najprostszym środkiem transportu.  W Strojcu do 1973 roku, tj. do czasu zbudowania wodociągu, były stałym elementem krajobrazu.  Mówiono, że są herbem Strojca.
W dniu 4 listopada 2014 roku na wspólnym posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Stradziec” i Rady Sołeckiej w Strojcu zapadła decyzja o ustanowieniu trofeum „ Strojeckie siyndy” które będzie  przyznawane ,poczynając od 2014 roku dla osób zasłużonych dla wsi Strojec. Trofea będą przyznawane nie więcej jak dla trzech osób w roku kalendarzowym. Jedna osoba trofeum może zdobyć tylko raz w życiu.
Zastanawiano się jak drewniany przyrząd do noszenia ciężarów najczęściej wiader z wodą, o pałąkowatej belce z metalowymi hakami, zamienić w trofeum.  Rozwiązanie wydawało się niemożliwe do zrealizowania. Nagle na tydzień przed „Uroczystym wieczorem wigilijnym” pojawiła się rzeźba: Rudolfa Kuchlera (1867-1954r.) rzeźbiarza i medaliera urodzonego w Wiedniu. Przedstawiająca piękną dziewczynę o urodzie słowiańskiej z nosidłami na wodę ze złotymi wiadrami – było już wiadomo kto będzie symbolizował „Strojeckie siyndy”.
Pomoc przyjaciół: Piotra Dudka i Jarosława Knagi, pomogła pomysł opracować graficznie i cyfrowo oraz go zrealizować.
Od roku 2014 do dzis laureatami „strojeckichsiynd” są:

W   2014 roku
Eleonora Gędek
Waldemar Pokorski
Marek Sieradzki

W roku  2015                                                                                                                  

Jerzy Rasztar
Włodzimierz Stochniałek
Władysław Włodarski

W roku 2016
Zenon Cebula
Jarosław Knaga
Ireneusz Niedzwiecki

W roku 2017 
Marek Pokorski
Paweł Pszenica

Iwona Werner

W roku 2018 

Jan Jarzab
Zdzisława Koper
Daniel Pilak

W roku 2019

Pelagia Bystrzykowska
Leszek Pokorski
Jan Gędek

Gratulacje dla wyróżnionych. 

Dziewczyna z siyndami  znajdująca się na zdobytym trofeum niech Wam pomaga nieść troski dnia codziennego i jestem pewien że z jej pomocą będzie łatwiej dźwigać  problemy i pracę społeczną dla naszej wsi.

 A teraz przedstawie Państwu  laureatów Stojeckich siynd w roku 2020