Strojecka Grupa Cyklistów (SGC)

Po okolicznych drogach spotkacie jeżdżących znajomych rowerzystów ze Strojca i okolic. Skąd oni się wzięli?

Opiszę to z mojej Jurka Rasztara perspektywy.

Po skończeniu pracy zawodowej (2009 r.) zakupiłem rower trekkingowy i rozpocząłem przejażdżki rowerowe ciągle zwiększając pokonywane odległości.

Spotkaliśmy się z śp. Bogdanem Pszenicą i wspólnie nawijaliśmy kolejne kilometry.

W 2011 roku wspólnie z Markiem Kawalcem wystartowaliśmy w maratonie kolarskim „Dobrodzieńska seta” Maraton ten polega na pokonaniu 100 km w czasie poniżej 5 godzin za co uzyskuje się okolicznościowy medal i certyfikat potwierdzający zmieszczenie się w limicie czasowym (czasy są rejestrowane elektronicznie) Drużyny kolarskie powyżej 5 zawodników otrzymują piękne statuetki.

Początkowo startowaliśmy jako TUPTUŚ Strojec, a następnie NARZĘDZIOWNIA Pszenica.

W kolejnych edycjach trasę maratonu kolarskiego pokonywałem wspólnie z Bogdanem Pszenicą i innymi kolegami ze Strojca i okolic (ich liczba ciągle rośnie). Tak jeździliśmy do 2018 roku. W roku 2019 była przerwa ze względu na remonty dróg. W 2020 roku z powodu pandemii maraton został odwołany.

Jako ciekawostkę informuję, że mój pierwszy maraton pokonałem w czasie 3 godz. 50 min. (startowało 120 kolarzy) a w moim 8 maratonie w 2018 roku w czasie 2 godz. 38 min. 59 s. z przeciętną prędkością 35.3 km/h (długość trasy 94 km. – remonty dróg)

W 2018 roku wystartowało 460 zawodników (limit wyznaczono ze względów bezpieczeństwa) a chętnych było znacznie więcej.

Najlepsi z naszej grupy: Jarek i Irek Ośródka oraz Grzesiu Rękowicz uzyskali czas 2 godz. 21 min.

W 2019 roku wystartowaliśmy w nowym wyścigu w Oleśnie – Szlakiem Czerwonych Róż. Kolarze amatorzy startowali na dystansach MINI – 57 km. i MEGA – 95 km. Nasza grupa licznie wystartowała i uzyskała bardzo dobre rezultaty co nas bardzo cieszyło. W 2020 roku wyścigi się nie odbyły z powodu pandemii.

Co robimy dla mieszkańców Strojca i okolic

W 2014 roku z inicjatywy Bogdana Pszenicy wyznaczyliśmy i wykonaliśmy na „górkach” przy ul. Ogrodowej ok. 2 km ścieżkę rekreacyjną do uprawiania marszów, biegów i jazdę rowerem.

Od 2015 roku rozpoczęliśmy organizowanie rekreacyjnych rajdów rowerowych po okolicy dla wszystkich chętnych. Celem rajdów jest propagowanie aktywnego wypoczynku połączone z poznawaniem okolicy, której często nie znamy oraz integracja uczestników w miłej atmosferze.

Dla przypomnienia wymienię tylko niektóre miejsca i miejscowości, które poznaliśmy (w niektórych uczestnicy rajdów byli po raz pierwszy w życiu):

– Stanisławka (las strojecki), Łazy, Młyny (zalew), Słowików, Dalachów

– Rosochy, (las wygiełdowski), Wygiełdów, Prosna

– Tęczynów, Goła, Uszyce, Zdziechowice, Przedmość

– Kościeliska (najwyższy punkt powiatu oleskiego), Skrońsko, Jastrzygowice

– Żytniów, Borek, Sternalice, Psurów (zalew)

– Gorzów Śl., Budzów, Maciejów, Brzózki (Gród Rycerski), Byczyna

– Jaworzno, Parzymiechy, Kiedosy, (jaskinie Węże), Bobrowniki (Żabi staw), Załęcze Wielkie, Kluski

– Łazy, Odcinek, Dalachów, Lachowskie, Gana

– Wycieczka szlakiem drewnianych kościołów: Żytniów, Biskupice, Boroszów, Jamy, Kozłowice.

Dla bardziej zaawansowanych zrobiliśmy wycieczkę do kopalni odkrywkowej węgla brunatnego: Działoszyn, Pajęczno, Kleszczów, Góra Kamieńsk, Bełchatów, Parzymiechy – dł. Trasy ok 180 km. Tempo „spacerowe” ok 30 km/h.

Po śmierci Bogdana Pszenicy (20.03.2017) w porozumieniu z jego rodziną co roku wspólnie z innymi organizacjami (LKS Budowlani, GLAS, OSP i MGOKiS Praszka) organizujemy rajd jego pamięci. Trasa rajdu liczy do 30 km, nie wymaga nadmiernego wysiłku, uczy aktywnego wypoczynku jak uczył nas jego patron.

Uczestniczymy również w innych rajdach, m. in.
– szlakiem Kolejki Wąskotorowej w Praszce
– Rajd Rudniki – Radłów
– maratonach kolarstwa górskiego
– wjazd na Śnieżkę (1603 m n.p.m., średnie nachylenie 12%)
– góra św. Anny

Nasza grupa SGC jest nieformalna. Każdy z nas w tygodniu trenuje samodzielnie. W niedzielę po zbiórce „na molo” przy oczku wodnym w Sołeckim Centrum Rekreacji i Sportu w Strojcu ruszamy grupą na dłuższe dystanse i uczymy się jazdy w grupie. Dołączają się do nas kolarze z innych miejscowości. Zapraszamy też nowych adeptów kolarstwa, dla których oferujemy krótsze dystanse z mniejszą prędkością, przekażemy też rady dla kolarzy

W naszej grupie jeździli i jeżdżą nadal:

Cieślak Tomasz
Janicki Tadeusz (Praszka)
Jachymski Ryszard (Praszka)
Kawalec Marek
Koper Bartek
Łukomski Robert (Gaszyn)
Natkański Krzysztof
Natkański Romuald
Ośródka Irek
Ośródka Jarek
Pokorski Wojtek
Pilak Daniel
Pszenica Bogdan
Pszenica Mateusz
Rasztar Jurek
Rękowicz Grzesiu
Stasiak Andrzej
Włóka Karol (Jaworek)
Zadworny Andrzej (Praszka)
Żydziak Wiesław (Tokary)

PS. Mam osobistą satysfakcję (myślę, że śp. Bogdan Pszenica również), że przekonaliśmy do naszej pasji kolejnych młodych kolarzy, którzy ciągle się rozwijają. Ja czuję się wśród nich młodziej bo u nas wszyscy są na „Ty” i chętnie przekazują swoją wiedzę na temat kolarstwa.

JR