Ekologiczna sobota-sprzątanie lasu

W sobotę 13 czerwca mieszkańcy Skotnicy i Strojca, zaopatrzeni w worki na śmieci, zabrali się za porządkowanie „strojeckich brzózek” – lasku, który położony jest na trasie łączącej obie miejscowości.
– Lasek powstał na terenie byłej kopalni rudy Pilawa – wyjaśnia Włodzimierz Stochniałek, sołtys Strojca. – Gdzieniegdzie są jeszcze jej pozostałości.
Ekologiczna akcja, której pomysłodawcą jest Jerzy Rasztar, znany w Strojcu cyklista, planowana była na 22 kwietnia, gdy obchodzony jest Dzień Ziemi.
– Niestety, musieliśmy ją przełożyć ze względu na epidemię koronawirusa – dodaje sołtys Stochniałek.
Sobotnie sprzątanie rozpoczęło się o 11:00 – wówczas 12-osobowa grupa mieszkańców Strojca wyruszyła spod Narzędziowni w kierunku Skotnicy, zaś 20 osób ze Skotnicy – w tym sporo dzieci – w stronę swoich sąsiadów.
– Mam nadziei, że dla najmłodszych będzie to bardzo dobra, żywa lekcja ochrony środowiska – zauważa Leszek Grygiel, sołtys Skotnicy.
Worki zapełniały się szybko. W finale akcji na poboczu drogi stanęło ich aż 150!
– Przeszedłem piętnaście metrów i mam już pełne plastikowe wiadro – mówił Jerzy Rasztar.
Najwięcej było butelek – tych szklanych różnej wielkości, jak i plastikowych. Zbierający wyciągali z przydrożnego rowu oraz leśnego runa także kartonowe opakowania, szmaty, worki ze sznurka, kawałki metalu, paski klinowe i rzeczy z gumy.
– Widać, że ludzie wyrzucają do lasu wszystko to, co już im nie jest w domu potrzebne – dodaje inicjator akcji.
Ze strony Strojca w zbieraniu śmieci uczestniczyli: Włodzimierz Stochniałek, Jerzy Rasztar, Joanna Widera, Dariusz Stasiak, Henryk Wróblewski, Daniel Pilak, Zofia Kokot, Aleksandra Białkowska z córką Leną, Grzegorz Rękowicz, Daniel Kiełbus i Edward Dudek.
Ekipę sąsiadów stanowili: rodziny Grygielów, Olewińskich, Polaków, Katarzyna Draguła z córkami, Agnieszka Sala, Sabina Perdek, Ewa Panowicz, Zofia Jurczyk i Wojciech Wiktorek.
Teraz worki zabierze praszkowski Goskom i odwiezie je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kowalach, a po obu stronach lasku staną tablice z napisem „Nie wyrzucaj śmieci – tu sprzątały dzieci”.
– Cieszy mnie, że tyle osób wzięło udział w tej akcji – podsumował Włodzimierz Stochniałek.

Andrzej Szatan-As Serwisowy – Praszkowski Przegląd Wydarzeń