Witam Państwa bardzo serdecznie
Służyły ludziom od tysięcy lat. Pomagały przy budowie muru chińskiego oraz budowie piramid w Egipcie. Były najprostszym środkiem transportu. W Strojcu do 1973 roku, tj. do czasu zbudowania wodociągu, były stałym elementem krajobrazu. Mówiono, że są herbem Strojca.
W dniu 4 listopada 2014 roku na wspólnym posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Stradziec” i Rady Sołeckiej w Strojcu zapadła decyzja o ustanowieniu trofeum „ Strojeckie siyndy” które będzie przyznawane ,poczynając od 2014 roku dla osób zasłużonych dla wsi Strojec. Trofea będą przyznawane nie więcej jak dla trzech osób w roku kalendarzowym. Jedna osoba trofeum może zdobyć tylko raz w życiu.
Zastanawiano się jak drewniany przyrząd do noszenia ciężarów najczęściej wiader z wodą, o pałąkowatej belce z metalowymi hakami, zamienić w trofeum. Rozwiązanie wydawało się niemożliwe do zrealizowania. Nagle na tydzień przed „Uroczystym wieczorem wigilijnym” pojawiła się rzeźba: Rudolfa Kuchlera (1867-1954r.) rzeźbiarza i medaliera urodzonego w Wiedniu. Przedstawiająca piękną dziewczynę o urodzie słowiańskiej z nosidłami na wodę ze złotymi wiadrami – było już wiadomo kto będzie symbolizował „Strojeckie siyndy”.
Pomoc przyjaciół: Piotra Dudka i Jarosława Knagi, pomogła pomysł opracować graficznie i cyfrowo oraz go zrealizować.
Od roku 2014 do dzis laureatami „strojeckichsiynd” są:
W 2014 roku
Eleonora Gędek
Waldemar Pokorski
Marek Sieradzki
W roku 2015
Jerzy Rasztar
Włodzimierz Stochniałek
Władysław Włodarski
W roku 2016
Zenon Cebula
Jarosław Knaga
Ireneusz Niedzwiecki
W roku 2017
Marek Pokorski
Paweł Pszenica
Iwona Werner
W roku 2018
Jan Jarzab
Zdzisława Koper
Daniel Pilak
W roku 2019
Pelagia Bystrzykowska
Leszek Pokorski
Jan Gędek
Gratulacje dla wyróżnionych.
Dziewczyna z siyndami znajdująca się na zdobytym trofeum niech Wam pomaga nieść troski dnia codziennego i jestem pewien że z jej pomocą będzie łatwiej dźwigać problemy i pracę społeczną dla naszej wsi.
A teraz przedstawie Państwu laureatów Stojeckich siynd w roku 2020