Menu
Ochotnicza Straż Pożarna

Stowarzyszenie
Strojecka Majówka 19-20.V.2018 ZAPRASZAMY!!!

Historia2010-01-19
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Strojcu powstała w roku 1918. Inicjatorem jej założenia był miejscowy nauczyciel p. Kamosiński. Stało się to po pożarze od kolejki wąskotorowej ( Zawisna – Strojec – Parzymiechy ) służącej do wywozu drewna.
18 sierpnia 1957 roku był szczególnym dniem w historii jednostki OSP w Strojcu. Wtedy to mieszkańcy wsi przekazali oddziałowi OSP sztandar w dowód wdzięczności za pracę nad bezpieczeństwem ludności.
W początkowych latach istnienia straż dysponowała jedynie wiadrami z wodą oraz końmi z furmankami.
Działka, na której obecnie znajduje się remiza została podarowana za symboliczną złotówkę przez administratora Majątku Ziemskiego Grudzieczyzna. Budowę remizy rozpoczęto w roku 1923 za sprawą dyrektora kopalni rudy w Strojcu p. Kątkiewicza, który podarował materiały (kamienie i drewno) na budowę. Remiza szybko stała się ważnym centrum kultury wsi. Organizowano tu zebrania, a co roku w drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia wystawiano przedstawienia przygotowane i grane przez członków straży pożarnej. Reżyserem tych przedstawień był p. Jan Kuliński.
Na czas II wojny światowej straż przerwała działalność z powodu wysiedlenia większości mieszkańców wsi. Po zakończeniu wojny jednostka znów zaczęła prężnie funkcjonować.
Przez lata zmieniała się remiza. W końcu lat 40. została zmodernizowana – do wozowni dobudowano ganek. Obecny kształt i wygląd jest wynikiem rozbudowy i modernizacji, która miejsce miała w latach 70.
Przez lata istnienia jednostki OSP w Strojcu wraz z postępem technicznym zmieniało się wyposażenie bojowe. Dawną trąbkę sygnałową zastąpiono syreną, za fundusze zgromadzone przez straż zakupiono pierwszą motopompę M-200, kolejna była nagrodą w zawodach byłego powiatu wieluńskiego.
Podobnie jak i sprzęt zmieniały się pojazdy. Na początku jednostka straży dysponowała wozem konnym na gumowych kołach, przystosowanym również do ciągnika. Ważnym wydarzeniem był zakup jednostki wozu bojowego STAR – 21. W realizacji tego dzieła wielką pomoc okazał pan płk. Tadeusz Pietras. Następnym pojazdem był wóz bojowy na podwoziu wojskowego samochodu terenowego STAR 6/6. Na dzień dzisiejszy jednostka OSP w Strojcu dysponuje zakupionym w 2005r. wozem bojowym MAGIRUS 120D 7FA. Samochód ten kupiono po awarii poprzedniego wozu, a wielki udział w pozyskaniu go miał poseł Leszek Korzeniowski.
Ireneusz Morawiak
copyright by strojec.pl 2010 | kontakt: strojec@strojec.pl