Menu
Aktualności

Stowarzyszenie
Strojecka Majówka 19-20.V.2018 ZAPRASZAMY!!!

Odbudowa krzyża w Strojcu na posesji państwa Mazurków2016-12-20
Krzyż na posesji państwa Mazurków został odbudowany staraniem Stowarzyszenia „Wspólnota Stradziec”. Krzyż ten został wykonany przez Zakład Stolarski mgr. inż. Dominika Świtałę w Sternalicach. Końcowy koszt odbudowy Krzyża to kwota 4 505.50 zł. Na kwotę tą składają się dofinansowanie ze zbycia wieńca dożynkowego 600.00 zł. (a więc jest to udział mieszkańców: ul. Stawowej, ul. Krętej, ul. Częstochowskiej od nr.1 do remizy). Pozostała kwota 3 905.50 zł została zapłacona przez stowarzyszenie.
Krzyż został wykonany z klejonego drewna modrzewiowego, trzy krotnie malowany. Belka pozioma od góry zabezpieczona jest blachą miedzianą przed zalegającą wodą lub śniegiem. Mocowania krzyża są wykonane od strony tylnej, tak aby nie było widać śrub. Figura Chrystusa ma 135 cm. wykonana jest z żywic epoksydowych w kolorze białym, dodatkowo malowana lakierem samochodowym z uwagi na ekspozycję zewnętrzną. Wybrana figura Chrystusa ma nawiązywać do krzyża znajdującego się koło Kościoła Parafialnego św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Duże znaczenie mają też daty wypisane na krzyżu:
Co prawda jak na razie trudno jest ustalić kiedy ten krzyż powstał i w jakich okolicznościach. Ale na pewno data:
1940 – dokładniej 29-06-1940r. związana jest z wysiedleniem w tym dniu 55 rodzin chłopskich ze Strojca. Na polecenie władz okupacyjnych ”nowi właściciele” zerżnęli (z wyjątkiem krzyża koło kapliczki teraz kościoła) pozostałe krzyże. Po wojnie w 1945r. na nowo odbudowano krzyże ale nie wszystkie.
1979 – dokładniej 1-09-1979r. to czterdziesta rocznica wybuchu II Wojny Światowej ,wtedy to staraniem księdza Zdzisława Gilskjego i mieszkańców odbudowano i ten krzyż.
2016 – dokładnie 11-11-2016 r. to data odrestaurowania, odbudowy krzyża (jest to związane 98 rocznicą odzyskania niepodległości przez państwo Polskie).
Znaczek – na dole krzyża to logo Stowarzyszeni „Wspólnota Stradziec”
pomysłodawcy i fundatora.

Warto wspomnieć, że od tamtego barbarzyństw z 1940r. pozostał do odbudowy jeszcze jeden krzyż przy drodze na Żytniów (kiedyś pole Wójcika a teraz Wilczyńskiego). Być może i dwa krzyże pozostały do odbudowania, ponieważ najprawdopodobniej istniał jeszcze jeden krzyż przy drodze do Praszki w okolicach pola państwa Stępniów na „domowiach”.
Jan Gędek
copyright by strojec.pl 2010 | kontakt: strojec@strojec.pl